Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych – TAKE PART IN ART” organizowany przez Teatr Małego Widza i współfinansowany ze środków m.st. Warszawy, to pierwsze w Polsce tak duże wydarzenie promujące ideę nurtu "teatru inicjacyjnego" – teatru dla dzieci od 1. roku życia. 
 
TAKE PART IN ART to 31 artystów z 7 krajów, blisko 5,5 tysiąca widzów, ponad  100 wydarzeń, spektakle, warsztaty, konferencje i spotkania. Od maja do grudnia 2015 na scenie Starej Prochowni będziemy gościć wiele znakomitych teatrów europejskich, znawców i praktyków zagadnienia, tych którzy od lat zajmują się realizacją spektakli dla NAJmłodszych widzów i są niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie.
 
Ideą Festiwalu jest nie tylko prezentacja "najlepszych praktyk", ale również zainicjowanie dyskusji na temat małego dziecka, jako odbiorcy sztuki i pełnoprawnego uczestnika kultury. To niezwykle ważny temat w wymiarze społeczno-kulturowym, a tak rzadko podejmowany publicznie. Wierzymy, że poszanowanie prawa NAJmłodszych dzieci do kontaktu ze sztuką oraz ich uczestnictwo w procesie artystycznym, realizowane w odpowiedzialny i właściwy sposób, ma ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju dziecięcej wrażliwości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji.
 
 
...”Dzieci nieustannie eksperymentują i badają świat, patrząc, co z tego wyniknie. Dla nich nic nie jest oczywiste! Ich wyobraźnia i pomysłowość nie ma granic, ale też nikt tak pięknie nie zachwyca się codziennością jak one. Rzeczy proste i banalne są często niedoceniane przez dorosłych, natomiast dzieci z wielką łatwością dostrzegają ich urok. Szkoda, że dorosłość zabiera nam tę zdolność… Wczesne dzieciństwo to czas poznawania, doświadczania, eksperymentowania i „dotykania świata”, odkrywania i wyjaśniania różnych zjawisk, naśladowania i dzielenia się emocjami. Ideą teatru dla NAJmłodszych jest wspieranie dzieci w tym procesie. Teatr to idealne miejsce do rozwijania dziecięcej wrażliwości i wyobraźni, ale też wyjątkowa okazja do aktywizowania umiejętności poznawczych, do samodzielnego myślenia, analizowania, ćwiczenia koncentracji.
Ważne, aby mówić do dzieci ich językiem, nie infantylnie i w udawany sposób, ale szczerze. To jest szczerość teatru, który nie służy sławie artystów, ale w którym aktorzy realnie przeżywają to, co robią, poszukują szczególnego sposobu komunikacji rozumiejąc, że dzieci mają swoją własną przestrzeń i czas. Język teatru, to tylko narzędzie w próbie dotarcia do wrażliwości małego widza. To ważne spotkanie. To coś więcej niż teatr...”
 
Agnieszka Czekierda
Pomysłodawczyni i Dyrektor Artystyczna Festiwalu „TAKE PART in ART”
Dyrektor Generalna i Artystyczna TEATRU MAŁEGO WIDZA