Pierwsi widzowie festiwalowi pojawili się w Starej Prochowni długo przed rozpoczęciem porannego spektaklu. Wiedzieli bowiem, że to wyjątkowa przestrzeń, wymarzona dla małych odkrywców - pełna niespodzianek, labiryntów i zakamarków, ze wspaniałymi piwnicami otwierającymi się na amfiteatr i maleńki ogród, które na czas festiwalu wypełniliśmy tym, co dzieci kochają najbardziej: kolorowymi piłkami i piłeczkami, poduchami i poduszkami, klockami, układankami, z którymi maluchy mogły oczywiście poeksperymentować w oczekiwaniu na spektakl. W amfiteatrze powstała również niecodzienna instalacja sensoryczna, dzięki której można dosłownie i w przenośni pobujać trochę w obłokach :)
 
Belgijski Théâtre de la Guimbarde zainaugurował nasz Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych niezwykle ciepłym spektaklem pt. "ITD". Gromko oklaskiwany spektakl opowiadał o relacji dwójki nieznajomych – Pierre’a i Amel, którzy spotykają się w tajemniczym ogrodzie pełnym sensorycznych niespodzianek. Scenografia stworzona z wielobarwnych włóczek, kawałków materiałów oraz drewna, inspirowana książkami ilustrowanymi przez Catherine Pineur, stała się fascynującym miejscem eksploracji dla maluchów tuż po zakończeniu spektaklu. Dziękujemy w imieniu aktorów za tak miłe przyjęcie i wiele pozytywnych komentarzy. Każdy widz na koniec spektaklu otrzymał na pamiątkę symboliczny kawałek opowiadanej historii w postaci włóczkowej bransoletki.
 
Ostatnie dwa pokazy dla grup żłobkowych i przedszkolnych obfitowały w wiele wrażeń: zobaczyliśmy dziesiątki iskierek w oczach dzieci, słyszeliśmy wybuchy śmiechu, ale zdarzały się też dłuższe i krótsze chwile zadumy i zaciekawienia. Nie zabrakło spontanicznych i całkiem głośnych komentarzy niecierpiących zwłoki, niespodziewanych okrzyków radości i dużo, dużo pytań ciekawskich maluchów do aktorów zadanych po zakończeniu przedstawienia - zresztą sami zobaczcie na zdjęciach, ile emocji wzbudził w nich spektakl "ITD.".
 
W maju odbyły sie również pierwsze warsztaty w ramach programu 'LABORATORIUM TEATRU', które poprowadziła Daniela Ginervo - aktorka i reżyserka Theatre de la Guimbarde. W dwóch grupach warsztatowych wzięło udział 40 osób. Uczestniczki miały okazję poszerzenia swoich umiejętności i kompetencji w posługiwaniu się językiem teatru i wzbogacania woich metod twórczej pracy z dziećmi.
 
Fantastycznie, że byliście z nami podczas pierwszych wydarzeń Międzynarodowego Festiwalu Teatru dla NAJmłodszych TAKE PART IN ART - dziękujemy i do zobaczenia w czerwcu!